מה ההרגשה שיש לכם בבוקר כשאתם מתארגנים לעבודה? אתם מתרגשים לקראת עוד יום של יצירה? בונים תכניות ומתלהבים ממה שאתם עושים? או שאתם מתבאסים רק מהמחשבה וארוחת הצהריים היא נקודה של אור בים השעמום?

קריירה היא אחד הדברים החשובים בחיים שלנו- לרובנו היא אפילו מגדירה מי אנחנו. חינכו אותנו מגיל צעיר ללמוד, להשקיע ולהתקדם ורובנו עושים את הדברים באופן אוטומטי, לומדים מקצוע טוב, שיאפשר לנו למצוא את העבודה הטובה, הנכונה והיציבה, כזאת שתספק לנו ביטחון כלכלי ובתקווה שגם הגשמה עצמית.

אלא שהרבה פעמים הקריירה שלנו מגיעה למקום אחר לגמרי ממה שהתכוונו- בין אם מאילוצים כלכליים משפחתיים או כל סיבה אחרת.

עד היום הייתי מקבלת את זה ואומרת שאלה החיים- ובחיים אנחנו לא מקבלים את כל מה שאנחנו רוצים..

אבל אז נתקלתי בהרצאת ה-TED מרתקת והחשיבה שלי פשוט השתנתה:

ההרצאה נקראת : "מדוע לא תצליחו לעולם להשיג קריירה נהדרת?"

את ההרצאה מעביר הכלכלן לארי סמית', שבתוך 15 דקות עובר על כל התירוצים והסיבות שסיפרנו לעצמנו במהלך החיים לסיבה שאנחנו לא עובדים בעבודה שאנחנו רוצים. הכנות והישירות שלו מציבים מראה בפני כל מי שבחר לוותר על ההגשמה העצמית שלו, על החלומות והשאיפות האמיתיים, ובחר בנוחות ובמסלול בטוח ומוכר.

בשורה התחתונה אנחנו מפחדים- מפחדים לרדוף אחרי החלומות שלנו ולנסות להגשים אותם- כי מה אם ניכשל? אנחנו בעצם לא מאמינים ביכולות שלנו להגשים את המטרות והחלומות האישיים שלנו.

ובדרך כלל- מה שאנחנו רוצים לעשות הוא הדבר שאנחנו הכי נהנים ממנו וכתוצאה מכך גם הכי טובים בו- אז למה אנחנו מוותרים מראש?

התשובה כאן:

הרצאת TED של לארי סמית' בנושא קרירה והגשמה עצמית

אז… אם נבחן את הסיפורים של האנשים המצליחנים שאנחנו מכירים (כל אחד בתחומו), נראה שהדבר שמשותף לכולם הוא יכולת ההתמדה- היכולת הזאת נובעת מהאמונה שלהם בעצמם, ברעיון שלהם, וביכולות שלהם, זה מה שאפשר להם את הדרייב שגרם להם לא לוותר גם בתקופות קשות (והיו הרבה כאלה!).

האמירה הזאת נכונה גם אם נבחן את המודל האידאלי של קריירה היום בישראל- מכירת סטארטאפ ועשיית "אקזיט": מהלך הקריירה המושלם והחלום של כל ישראלי. אנחנו רואים רק את השלב הסופי של המכירה, השמפניות והכסף הגדול, אבל רוב הסטארטאפיסטים נכשלו לפני כן, חלקם אפילו כמה פעמים- ההבדל הוא- שהם למדו מכל כישלון, המשיכו להאמין בעצמם ולא וויתרו כי הם עשו את מה שהם האמינו בו, ובנוסף, בחרו לא לוותר על ההגשמה העצמית שלהם: לעשות את מה שהם הכי אוהבים, בצורה הכי טובה שהם יכולים.

זאת הסיבה- שאנחנו לא צריכים לפחד מכישלון– כי הדרך להצלחה היא אף פעם לא בקו ישר למעלה. לפעמים דווקא מהכישלונות אנחנו לומדים כל כך הרבה אם רק נדע להתמקד גם בדרך ולא רק בתוצאה.

אין דבר כזה "כישלון"- או שאתה מצליח או שאתה לומד…

אבל איך מגשימים את החלום בתכלס?

ברור שהמטרה של הפוסט הזה היא לא שתתפטרו מחר מהעבודה ותלכו לגלוש בים- גם שינויים הדרגתיים הם מצויינים, כל עוד אתם בכיוון הנכון.

המטרה היא לתת לכם השראה, כמו שאני קיבלתי, ולהחליט לא לוותר על עצמי ועל הרצונות שלי:

שימו לב לכמות הגדולה של כתבות על אנשים שעשו שינוי בחיים והלכו אחרי החלום שלהם- כולם מחוייכים, מאושרים וגם אם נתקלים בקשיים, לא היו חוזרים אחורה. יש סיבה לכך שהמון אנשים מתחברים למאמרים והרצאות על מוטיבציה של מאמני כושר, קואצ'רים ומרצים- כי לשם כולנו שואפים!

לכן, כדי שהפוסט הזה יהיה פוסט מועיל ולא עוד זריקת מוטיבציה שמתפוגגת ברגע שמגיע העשירי לחודש, אספתי בשבילכם מספר טיפים שיעזרו למי שהחליט שלהגשים את החלומות שלו זאת לא מחשבה שצריך להתבייש בה להצליח במשימה:

כמה טיפים פרקטיים להגשמת החלומות שלכם:

  1. תבחרו מנטור– יש היום המון קבוצות של שיתופי פעולה וחלוקת ידע בכל מיני נושאים שונים ומגוונים- לא משנה כמה נישתי הנושא שלכם- דרך האינטרנט אפשר למצוא עוד מגוון של אנשים עם תחום עניין זהה- חלקם כבר עשו את זה לפניכם ויוכלו לתת לכם המון הכוונה, ייעוץ ותמיכה בדרך. סתם לדוגמא- אם החלטתם לפתוח עסק עצמאי- יש המון קבוצות בפייסבוק שכל אחת מתמקדת במשהו אחר- שיתופי םעולה, דרכי שיווק אפקטיביות, איך להתמודד עם עבודה כעצמאי בפן הרגשי והחברתי ועוד.. בשונה מפעם- כשכל מי שהיה מחליט לצאת לדרך חדשה היה צריך ללמוד הכל לבד, לעשות מלא שגיאות בדרך בלי שום הכוונה- היום כל הידע נמצא – רק צריך ללכת ולאסוף אותו (ואולי גם להכיר אנשים נהדרים בדרך).
  2. תשקיעו כסף– אני מניחה שהדבר שאתם מלאי תשוקה ומוטיבציה לגביו הפך לסוג של תחביב או שאתם משקיעים הרבה זמן בלמידה עליו. אם אתם אוהבים גלישה בטח השקעתם בציוד יקר, אם אתם בקטע של חופשות בחו"ל אז כמובן שזו הוצאה משמעותית- כך צריך להתייחס גם לחלומות שלכם- ת-ש-ק-י-ע-ו בהם! השקעה בחלומות שלכם זאת השקעה בעצמכם! תעשו כל מה שאתם יכולים כדי לגרום לזה לקרות! מה זה אומר בפועל? לקחת קורסים מקצועיים (אם יש כאלה) או שיעורים פרטיים ממומחים בנושא, להשקיע מהזמן שלכם וללכת לאירועים רלוונטיים כמו מיטאפים, להשקיע בציוד מקצועי (לא חייב להיות הכי יקר אבל אם לדוגמא החלום שלכם הוא צילום אז כדאי שיהיה לכם את הציוד האופטימלי כדי לייצר תמונות יפות) או בשיווק של עצמכם אם אתם המותג. זכרו שלפעמים השקעה קטנה בתחילת הדרך תוכל להניב לכם רווחים בהמשך והכי חשוב- לחסוך לכם המון זמן בדרך להגשמת החלום (ככה הסיכוי שתתיאשו בדרך קטן יותר…). יתרון נוסף להשקעה הכספית הוא שזה יוצא אצלנו מחוייבות- ברגע שהשקענו כסף- זה אומר שאנחנו רציניים ומוכנים להשקיע את המשאבים הנדרשים כדי שזה יקרה.
  3. תכינו תכנית עבודה מסודרת– "A goal without a timeline is just a dream "זה מאוד נחמד לרצות להקים עסק או להחליט שיוצאים לטיול מסביב לעולם- אבל בלי תכנון ומחקר מקדים יש סיכוי טוב שהחלום שלכם יהפוך לסיוט- זה יכול להיות פרט ממש קטן כמו חוק שלא ידעתם שחל על העסק ויכול להוביל לסגירה שלו או שלא חישבתם נכון את התקציב ובגלל בעיה נקודתית התזרים של העסק עצר והכל נתקע. מומלץ להשקיע כמה שיותר בתכנון מקדים ובהכנת תכנית עבודה- ככה היעדים שלכם יהיו מוגדרים וברורים – וכשיש יעד מוגדר- לא מתבלבלים בדרך (זה בסדר לשנות את היעד תוך כדי תנועה אבל הגדרה שלו מונעת היסחפות לכיוונים לא צפויים ובזבוז של זמן וכסף).
  4. תשמרו על ההשראה שלכם בחיים– תכינו לעצמכם לוח השראה, תחפשו הרצאות מעניינות, תשמעו שירים שמכניסים אתכם למצב רוח תוך כדי עבודה ותדפיסו (אם אפשר) תמונות של היעדים שלכם כדי לתת לכם בוסט של מוטיבציה בימים חלשים. כשעושים שינוי משמעותי בחיים זה דורש הרבה כוחות נפשיים- במיוחד אם הסביבה לא מבינה או לא תומכת- ולכן חשוב שתדעו לתדלק את המוטיבציה שלכם גם ברגעים החלשים או כשנתקלים בקושי מסויים.
  5. תזכרו שכל מי שזכה להגשים את החלום שלו עבר מה שאתם עוברים עכשיו– אתם לא לבד!!! לפעמים נדמה שאנחנו מתמודדים עם קשיים בלתי אפשריים ושאין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות. זה לא נכון! כל אחד מהמצליחנים שתוכלו לחשוב עליהם נתקל בקשיים, הפסיד המון כסף (הנרי פורד הפסיד המון כסף בשלושת העסקים הראשונים שלו) או נכשל ב100 הנסיונות הראשונים שלו (כמו תומס אדיסון בהמצאת הנורה) או פוטר מהחברה שהוא בעצמו הקים (סטיב ג'ובס). ברגע שתזכרו שיש לכם רק כיוון אחד- והוא למעלה- תפנימו שזה רק עניין של זמן עד שהחלום שלכם יתגשם!

בהכנה של הפוסט הזה נתקלתי במשפט מעניין: "אל תחייה 75 פעמים את אותה השנה ותקרא לזה חיים" (באנגלית זה נשמע יותר טוב..)

אז כמובן שאני מאחלת לכם הרבה יותר מ-75 שנים, אבל בעיקר- שהם יהיו מלאים בהגשמת כמה שיותר מהחלומות שלכם!

רוצה לגזור ולשמור את הטיפים מהפוסט? ריכזתי לך את הכל כאן כדי שתוכל להסתכל מדי פעם ולקבל השראה: